NL12880BC20-05KD LCD Display Touchscreen
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : NEC
Model Number : NL12880BC20-05KD
Place of Origin : China
MOQ : 2 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
Panel Model : NL12880BC20-05KD
Panel Size : 12.1"
Resolution : 1280(RGB)×800, WXGA 124PPI
Active Area : 261.12(W)×163.2(H) mm
Luminance : 440 cd/m² (Typ.)
Pixel layout : RGB Vertical Stripe
Used for : Industrial
Contact Now
NL12880BC20-05KD Product details :
NEC LCD Screen NL12880BC20-05KD
Manufacturer NEC
Model Name NL12880BC20-05KD
Screen Size 12.1inch
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Bezel Opening 264.1(W)×166.2(H) mm
Outline (mm) 277.7×180.6 (H×V×D)
Treatment Antiglare, Hard coating (2H)
Luminance 440 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio -
Viewing angle 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10)
Response 10/15 (Typ.)(Tr/Td) ms
View Direction Symmetry
Work Mode UA-SFT, Normally Black, Transmissive
Color Depth 262K/16.7M 40% NTSC
Backlight 4 strings WLED , 70K hours , Optional
Mass -
Used for Industrial
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen PCAP, Optical Bonding
Signal Type LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Voltage Supply 3.3V (Typ.)