LS037V7DD05 hot 3.7 inch touch LCD Display Screen
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Sharp
Model Number : LS037V7DD05
Place of Origin : China
MOQ : 1 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
Model Name : LS037V7DD05
Diagonal Size : 3.7"
Resolution : 480(RGB)×640 (VGA) 217PPI
Display size : 56.16 × 74.88 (H×V)
physical dimension : 65 × 90.4 (H×V×D)
Brightness : 130 (Typ.)(cd/m²)
Viewing angle : 40/40/40/40 (Typ.)(CR≥2)
Weight : TBD
Apply to : Handheld & PDA
signal system : Parallel RGB (1 ch, 6-bit) , 61 pins FPC
Maximum rating : Storage Temp.: -20 ~ 70 °C Operating Temp.: -10 ~ 60 °C
Contact Now
LS037V7DD05 LCD Panel Product details :
Sharp LCD SCREEN LS037V7DD05
manufacturer Sharp
Model Name LS037V7DD05
screen size 3.7 inch
Screen type LCM , CG-Silicon
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
surface treatment Hard coating (3H)
Brightness 130 (Typ.)(cd/m²)
Contrast 100 : 1 (Typ.) (TM) 2.5:1 (Typ.) (RF)
Best angle 6 o'clock
Optical mode TN, Normally White, Transmissive
Responding time 20/20 (Typ.)(Tr/Td) ms
Number of color 262K 22% NTSC
Backlight type WLED , No Driver
Weight TBD
Apply to Handheld & PDA
Refresh rate 60Hz
Touch function 4-wire Resistive Touch
Supply voltage 3.3/5.0/8.0/-4.0/-8.0V (Typ.)(VSHD/VSHA/VDD/VSSD/VEE)
LS037V7DD05 LCD Screen Note:
LS037V7DD05 LCD Screen About Company:
LS037V7DD05 LCD Panel Shipping and Package :
LS037V7DD05 LCD Screen Return and Warranty:
LS037V7DD05 LCD Screen FAQ:
Q: How long will I receive my goods LS037V7DD05 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Q: Can You declare my order of LS037V7DD05 to a lower price in commercial invoice for customs ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Quality LS037V7DD05 hot 3.7 inch touch LCD Display Screen for sale
LS037V7DD05 hot 3.7 inch touch LCD Display Screen Images