F062A09-6T2 LCD Panel 6.2 inch 720*1520 LCD Module Screen
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Innolux
Model Number : F062A09-6T2
Place of Origin : China
MOQ : 2 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
Model Name : F062A09-6T2
Diagonal Size : 6.2"
Resolution : 720(RGB)×1520 270PPI
Active Area : 67.608(W)×142.728(H) mm
Outline(mm) : 69.608 × 148.328× 1 (H×V×D)
Luminance : 0 cd/m²
Viewing angle : 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10)
Touchscreen : In-Cell Touch, I²C
working : Storage Temp.: -30 ~ 80 °C Operating Temp.: -20 ~ 70 °C
Application : Mobile Phone
Contact Now
F062A09-6T2 LCD Panel Product details :
Brand Innolux
Model P/N F062A09-6T2
Diagonal Size 6.2"
Panel Type LTPS TFT-LCD, CELL, Q-CUT (Full Cell)
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Bezel Opening -
Treatment Without Polarizer
Luminance 0 cd/m²
Contrast Ratio 1500 : 1 (Typ.) (TM)
Response 25 (Typ.)(Tr+Td) ms
Good View at Symmetry
Work Mode AAS, Normally Black, Transmissive
Glass Thickness 0.50+0.50 mm
Transmissivity 3.99% (Typ.)
Color Depth 16.7M 70%NTSC
Backlight No B/L
Mass -
Used for Mobile Phone
Refresh Rate 60Hz