19.0 Inch LCD Display Module HSD190MEN4-A00 TFT LCD Screen Module
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : HannStar
Model Number : HSD190MEN4-A00
Place of Origin : China
MOQ : 2 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
Model Name : HSD190MEN4-A00
Diagonal Size : 19.0"
Resolution : 1280(RGB)×1024, SXGA 86PPI
Active Area : 376.32(W)×301.056(H) mm
Bezel Opening : 380.2(W)×305.0(H) mm
Outline Dim. : 396(W)×324(H)×17(D) mm
Treatment : Antiglare, Hard coating (3H)
Mass : 1.95±0.15Kgs
Used for : Desktop Monitor / Industrial
Interface Type : LVDS (2 ch, 8-bit) , Connector 30 pins
Contact Now
HSD190MEN4-A00 LCD Panel Product details :
HannStar LCD Screen HSD190MEN4-A00
Panel Brand HannStar
Model P/N HSD190MEN4-A00
Diagonal Size 19.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Outline (mm) 396×324×17 (H×V×D)
Luminance 250 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 85/85/75/85 (Typ.)(CR≥10)
Response 5 (Typ.)(Tr+Td) ms
Good View at 6 o'clock
Work Mode TN, Normally White, Transmissive
Color Depth 16.7M 77% NTSC
Backlight 2 pcs CCFL , 40K hours , No Driver
Mass 1.95±0.15Kgs
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type LVDS (2 ch, 8-bit) , Connector 30 pins
Voltage Supply 5.0V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C