B150PH01 15 inch 1400×1050 LCD touch screen LCD display Module
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : AUO
Model Number : B150PH01
Place of Origin : China
MOQ : 2 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
Model Name : B150PH01
Screen Size : 15.0 inch
Pixel Number : 1400(RGB)×1050 (SXGA+) 116PPI
Active Area(mm) : 304.5 × 228.375 (H×V)
Outline Shape : Wedge (PCBA Bent, T≥5.2mm)
Color Depth : 262K
Used for : Laptop
Signal Type : LVDS (2 ch, 6-bit)
Contact Now
Product details :
AU Optronics Corp. (hereafter called AUO) B150PH01 is a 15.0 inch diagonal a-Si TFT-LCD display screen product, with an incorporated CCFL lighting system. B150PH01 supports display 1400(RGB)×1050 (SXGA+) with aspect ratio of 4:3 (W:H), whose pixels are arranged in RGB Vertical Stripe. As for mechanical detail, it features active area of 304.5(W)×228.375(H) mm, shape stype of Wedge (PCBA Bent, T≥5.2mm). As a TN, Normally White, Transmissive LCM product, B150PH01 can provides . Gray scale or the brightness of the sub-pixel is determined with a 6-bit gray scale signal for each dot, thus presenting a palette of 262K colors. This product adopted CCFL as it's backlight systerm. B150PH01 utilizes LVDS (2 ch, 6-bit) as it's signal inputting systerm. It's typical vertical frame rate (Fv) is 60Hz.
AUO LCD SCREEN B150PH01
manufacturer AUO
Model Name B150PH01
screen size 15.0 inch
Screen type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 1400(RGB)×1050 (SXGA+) 116PPI
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Display size 304.5 × 228.375 (H×V)
Optical mode TN, Normally White, Transmissive
Number of color 262K
Backlight type CCFL
Form Style Wedge (PCBA Bent, T≥5.2mm)
Apply to Laptop
Refresh rate 60Hz
signal system LVDS (2 ch, 6-bit)
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Shipping and Package :
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
FAQ:
Q: How long is the warranty of B150PH01 ?
A: 90days warranty .
Q: How can I trace my order of AUO B150PH01 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: Can I pay my goods B150PH01 by credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of B150PH01 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Quality B150PH01 15 inch 1400×1050 LCD touch screen LCD display Module for sale
B150PH01 15 inch 1400×1050 LCD touch screen LCD display Module Images