New Lcd DISPLAY S072WX02 Stretched Bar LCD
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : CDTECH
Model Number : S072WX02
Place of Origin : China
MOQ : 2 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
Manufacturer : CDTECH
Model Name : S072WX02
screen size : 7.2 inch (1/2 cut of 8.0")
Resolution : 1280(RGB)×370 187PPI
Active Area : 173.76(H)×50.23(V) mm
Outline Dim. : 186.18(H)×67.35(V) mm
Bezel Area : 177.16(H)×55.53(V) mm
Luminance : 1000 cd/m² (Typ.)
Contrast : 400:1 (Typ.) (TM)
Apply to : Automotive Display / Industrial / Outdoor High Brightness / Stretched Bar LCD
Contact Now
Product details :
TFT LCD Panel, LCD/LED backlight
A Grade , 100% New Original
In Stock
CDTECH LCD SCREEN S072WX02
manufacturer CDTECH
Model Name S072WX02
Screen type a-Si TFT-LCD , LCM
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Display size 173.76(H)×50.23(V) mm
physical dimension 186.18(H)×67.35(V) mm
Visual size 177.16(H)×55.53(V) mm
Brightness 1000cd/m² (Typ.)
Contrast 400:1 (Typ.) (TM)
Best angle 12 o'clock
Optical mode TN, Normally White, Transmissive
Viewing angle 65/65/55/65 (Typ.)(CR≥10)
Responding time 25/25 (Typ.)(Tr/Td)ms
Number of color 262K 51% NTSC
Backlight type WLED [5S6P] , 30K hours , W/O Driver
Panel weight TBD
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
signal system Parallel RGB (1 ch, 6-bit) , 40 pins Connector
Supply voltage 3.3/12.63/22/-7V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Maximum rating Operating Temperature: -20 ~ 70 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 80 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,