AT043TN25 V.2 touch screen panel LCD Screen Display Panel TFT Module
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Chimei Innolux
Model Number : AT043TN25 V.2
Place of Origin : CHINA
MOQ : 1 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
brand : Chimei Innolux
Model Name : AT043TN25 V.2
screen size : 4.3 inch
Resolution : 480(RGB)×272, WQVGA, 128PPI
Display size : 95.04(W)×53.856(H) mm
physical dimension : 105.5(W)×67.2(H) ×3.1(D) mm
Bezel Opening : 98.7(W)×57.5(H) mm
Brightness(cd/m²) : 500 cd/m² (Typ.)
Contrast : 500:1 (Typ.) (TM)
Apply to : Car display / portable navigator
Contact Now
Product details :
TFT LCD Panel, LCD/LED backlight
A Grade , 100% New Original
In Stock
Chimei Innolux LCD SCREEN AT043TN25 V.2
Panel Brand Chimei Innolux
Panel Model AT043TN25 V.2
Panel Size 4.3"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 95.04(W)×53.856(H) mm
Outline Size 105.5(W)×67.2(H) ×3.1(D) mm
Surface Antiglare,
Brightness 500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 10/15 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors 16.7M 50% NTSC
Lamp Type 8S1P WLED , 20K hours , Without Driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Panel Weight 45.0g (Typ.)
Signal Interface Parallel RGB (1 ch, 8-bit) , 40 pins FPC
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Environment Operating Temp.: -20 ~ 70 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,