M270HTN02.1 27 Inch LCD Panel LVDS Interface 5.0V LCD Display Screen
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : AUO
Model Number : M270HTN02.1
Place of Origin : China
MOQ : 2 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
Manufacturer : AUO
Model Name : M270HTN02.1
screen size : 27 inch
Resolution : 1920(RGB)×1080, FHD, 81PPI
Display size : 597.6(W)×336.15(H) mm
Brightness : 400 cd/m² (Typ.)
Display Colors : 16.7M 72% NTSC
Apply to : Desktop Monitor
Contact Now
AUO M270HTN02.1 1920*1080 Desktop LCE SCREEN
Product details :
AUO LCD SCREEN M270HTN02.1
Panel Brand AUO
Panel Model M270HTN02.1
Panel Size 27.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 597.6(W)×336.15(H) mm
Surface Antiglare, Hard coating (3H)
Brightness 300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Best View on 6 o'clock
Response Time 3.8/1.2 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors 16.7M 72% NTSC
Lamp Type WLED
Frequency 60Hz
Designed For Desktop Monitor
Touch Screen Without
Signal Interface LVDS (4 ch, 8-bit)
Input Voltage 5.0V (Typ.)
Environment Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
The Cheapest Price High Quality 27 Inch LCD Panel Monitor LCD Display M270HTN02.1 Screen
M270HTN02.0/M270HTN02.1/M270HTN02.2/M270HTN02.3/M270HTN02.5/M270HTN02.6 27inch LCD Display LCD monitor
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
FAQ :
Q: What happen if the lcd panel M270HTN02.1 I received can't work ?
Q: Can you declared low value of my order about M270HTN02.1 ?
A: Yes , we can . But you need to leave message to us before shipping.
Q: When will my order M270HTN02.1 ship?
A: The order are shipped within 1-2 working days after received the payment.
Q: How to order AUO M270HTN02.1 ?
A: We accept T/T , PAYPAL , WESTERN UNION .
About Us:
We have been engaged in LCD/LED screen product sales for many years.
We offer many brands and variety models of LCD/LED screen.
As a company, we are organized around best-known brands:
SHARP, MITSUBSHI, NEC, OPTREX, KYOCERA,AUO, CMO, INNOLUX,Samsung, LG-Philps
Panel size range:1.5" to 65".Products are widely used for Car GPS,Handheld devices,Industrial screen,tablet,laptop,Monitor etc
All the screen are original grade A.
100% test before delivery.
We will be your good choice.
If you have any questions,please leave messages on AliExpress.
Shipping and Package :
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
Product Tags:
M270HTN02.1 LCD Display Screen
LVDS Interface 27 Inch LCD Panel
5.0V LCD Display Screen
Quality M270HTN02.1 27 Inch LCD Panel LVDS Interface 5.0V LCD Display Screen for sale
M270HTN02.1 27 Inch LCD Panel LVDS Interface 5.0V LCD Display Screen Images