23.6 inch LCD screen module M236HGE-L20 LCD Panel Display
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Chimei Innolux
Model Number : M236HGE-L20
Place of Origin : China
MOQ : 1 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
Model Name : M236HGE-L20
Screen Size : 22.0 inches
Pixel Number : 1680(RGB)×1050 [WSXGA+] 90PPI
Display Area : 521.28(W)×293.22(H) mm
Outline Size : 544.8(W)×320.5(H) mm
Bezel Opening : 525.22(W)×297.22(H) mm
Luminance : 300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio : 1000:1 (Typ.) (transmission)
Contact Now
Product details :
Chimei Innolux LCD SCREEN M236HGE-L20
Panel Brand Chimei Innolux
Panel Model M236HGE-L20
Panel Size 23.6"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 1920(RGB)×1080, FHD, 93PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Surface Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H)
Brightness 300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 1.5/3.5 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors 16.7M 72% NTSC
Lamp Type 4 strings WLED , 40K hours , Without Driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Panel Weight 2.31/2.41Kgs (Typ./Max.)
Signal Interface LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Input Voltage 5.0V (Typ.)
Environment Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
Chimei Innolux M236HGE-L20 Mechanical Details
Pixel Features : Resolution 1920(RGB)×1080, FHD Dot Pitch(mm) 0.0905×0.2715 (H×V)
Pixel Format RGB Vertical Stripe Pixel Pitch(mm) 0.2715×0.2715 (H×V) [93PPI]
Mechanical Size : Active Area(mm) 521.28(H) × 293.22(V) Bezel Area(mm) 525.22(H) × 297.22(V)
Outline Dim.(mm) 544.8(H) × 320.5(V) Depth(mm) 11.0±0.5
Outline Features : Form Style Flat Rectangle Outline Shape Normal bezel
Aspect Ratio 16:9 (H:V) Orientation Landscape type
Mounting : Side mounting holes (4-M3) on up, down bezel
Other Spec : Weight 2.31/2.41Kgs (Typ./Max.) Treatment Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H)
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Shipping and Package :
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
FAQ:
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Q: How long will I receive my goods M236HGE-L20 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: Do you accept sample orders of M236HGE-L20 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Q: Can I pay my order of M236HGE-L20 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Quality 23.6 inch LCD screen module M236HGE-L20 LCD Panel Display for sale
23.6 inch LCD screen module M236HGE-L20 LCD Panel Display Images