AUO lcd display modules A027DN01 VR LCD screen
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : AUO
Model Number : A027DN01 VR
Place of Origin : China
MOQ : 1 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
Model Name : A027DN01 VR
Screen Size : 2.7 inch
Pixel Number : 320(RGB)×240 QVGA 150PPI
Display size : 54 × 40.5 mm (H×V)
Outline Size : 63.5 × 46.6 mm (H×V×D)
Visual size : 56.6 × 43.1 mm (H×V)
Brightness : 250 (Typ.)
Contrast Ratio : 300: 1 (Typ.) [Transmission]
Contact Now
Product details :
AUO LCD SCREEN A027DN01 VR
Panel Brand AUO
Panel Model A027DN01 VR
Panel Size 2.7"
Panel Type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 320(RGB)×240 [QVGA] 150PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 54 × 40.5 mm (H×V)
Bezel Opening 56.6 × 43.1 mm (H×V)
Surface Mirror (Haze 0%)
Brightness 250 (Typ.)
Viewing Angle 60/60/50/60 (Min.)(CR≥10)
Display Mode TN, normally white display, transmissive
Response Time 10/25 (Typ.)(Tr/Td) ms
Display Colors 16.7M, 46% NTSC
Lamp Type 1 pcs WLED, no driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Panel Weight 16.5g
Signal Interface Serial RGB (8-bit) + SPI, CCIR601/656, FPC, 39 pins
Input Voltage 3.3/ (Typ.)
Environment Storage temperature: -25 ~ 80 °C Working temperature: 0 ~ 60 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,